Dzień w gminie Łąck. Atrakcje, piękne miejsca, wyjątkowi ludzie

Środa, 5 czerwca, upłynęła mieszkańcom gminy Łąck w towarzystwie redaktorów z Radia Płock FM. To nowy cykl Radia, który ma przybliżyć płocczanom i turystom urokliwe miejscowości położone w pobliżu miasta.

Radiowcy już od rana rozstawili swój namiot w pobliżu Urzędu Gminy, wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Słuchaczy Radia przywitał Wójt Gminy Łąck Zbigniew Białecki, który opowiedział o gminie i jej atrakcjach.

Wóz transmisyjny Radia przez cały dzień przemieszczał się po różnych miejscowościach gminy. Szczegóły można znaleźć m.in. na profilu Facebookowym Radia Płock FM: https://www.facebook.com/radioplockfm/

Jednym z ważniejszych miejsc, które odwiedzili redaktorzy, była Wyłuszczarnia Nasion w Łącku. Miało tu miejsce otwarcie stałej wystawy „Wokół nasion”.

Wystawę tę, we współpracy merytorycznej z Nadleśnictwem Łąck, przygotował Powiat Płocki. To już druga stała ekspozycja zorganizowana w ramach projektu pn. „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego”, współfinansowanego
w ramach Osi Priorytetowej V Gospodarka przyjazna środowisku Działania 5.4 Ochrona bioróżnorodności Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Tym razem zaaranżowano około 62 m kw.  powierzchni wystawowej. Ekspozycja obejmowała wykonanie plansz edukacyjnych, gablot ekspozycyjnych z opisami gatunków drzew, informacje o pozyskiwaniu nasion tego gatunku, ciekawostek przyrodniczych, zdjęć szkodników.

Jednym z ciekawszych rozwiązań są eksponaty powiększonych modeli nasion, które można porównać z rzeczywistą formą znajdującą się w gablocie ekspozycyjnej. Prezentację wzbogacają szyszki, kwiaty, gałązki, liście podstawowych gatunków: sosny, świerku, modrzewia, dębu, brzozy, olszy, lipy. Dobrane z niezwykłą starannością oświetlenie ledowe, podkreślające poszczególne elementy ekspozycji, czyni tę wystawę niezwykłą w odbiorze.

Element przyciągający szczególną uwagę zwiedzających to makieta prezentująca rozwój lasu – od sadzonki po ścinkę drzew oraz drzewo mateczne, z którego pobiera się nasiona, aż do ścinki drzew. Gospodarka leśna ukazana w takiej odsłonie i z taką dbałością o szczegóły jest niewątpliwe jedną z ciekawszych form edukacyjnych.

Przedsięwzięcie  obejmowało również wyposażenie ekspozycji w ramki multimedialne ze słuchawkami prezentujące w formie edukacyjnej gospodarkę leśną. Ponadto przygotowaną ofertę wystawy uzupełniono o projektor, laptop, ekran multimedialny oraz ławy drewniane.

Wykonawcą wystawy w Łącku, tak jak i pierwszej pt. „Wisła” zlokalizowanej w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie, był Aleksander Niweliński - właściciel firmy ANDRIAS z Płocka, która zajmuje się doradztwem ds. fauny i flory.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in.: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łąck Lucjan Żukowski, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dorota Zakrzewska wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Olejnickim, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek.

Po otwarciu wystawy, władze Powiatu Płockiego, wspólnie z redaktorami Radia Płock FM, udali się nad Jezioro Łąckie Duże, gdzie – również w ramach projektu poświęconego ochronie bioróżnorodności – powstało miejsce wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców i gości gminy.

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok