- Mieszkańcy wsi zawsze stawali na wysokości zadania w najtrudniejszych momentach naszej historii. Przelewali krew i oddawali życie za swoją Ojczyznę. Dziś jesteśmy im winni pamięć i cześć, ale także zgodę i jedność wszystkich Polaków. Tylko razem możemy stworzyć silną, suwerenną Ojczyznę – mówił podczas uroczystości we wsi Draganie Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski.
To właśnie w tej małej miejscowości w gminie Stara Biała, w 1908 roku, przyszedł na świat przyszły ksiądz Stanisław Borniński. Był synem pobożnych, pracowitych rolników. Nic dziwnego, że szybko poczuł powołanie do służby Bogu i drugiemu człowiekowi. W Seminarium Duchownym wyróżniał się pobożnością i zamiłowaniem do liturgii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1938 roku. Na początku kwietnia 1940 roku został aresztowany i tak rozpoczął Drogę Krzyżową swego kapłańskiego życia kolejno w obozach: Działdowo, Dachau. Gusen i Mauthausen. Szykanowany, bity i głodzony zmarł tam z wycieńczenia w październiku 1940 roku. Był jednak mocny do samego końca, nic nie złamało jego wiary i siły ducha.
Za ten przykład wiary i patriotyzmu, za męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym, mieszkańcy wsi Draganie postanowili upamiętnić swojego krajana pamiątkową tablicą, która została usytuowana obok pierwszego w historii naszego regionu ronda na drodze powiatowej. Ks. Stanisław Borniński stał się tym samym symbolem wszystkich mieszkańców wsi na Ziemi Płockiej, którzy zginęli, broniąc dobrego imienia i wolności swojej Ojczyzny.
To im poświęcona była piękna uroczystość, która odbyła się 12 lipca w Draganiu w gminie Stara Biała.
Data to nieprzypadkowa – właśnie 12 lipca 2018 roku, po raz pierwszy w historii, był obchodzony Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe święto państwowe, którego inicjatorami było Polskie Stronnictwo Ludowe, ale cały parlament przyjął tę inicjatywę jednogłośnie. Co ważne – święto to po raz pierwszy obchodziliśmy w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie mogło być lepszego momentu do jego wprowadzenia.
Uroczystości w Draganiu wzięli udział m.in.: Poseł na Sekm RP Piotr Zgorzelski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego – organizator wydarzenia Lech Dąbrowski, Radni Powiatu Płockiego: Ewa Kowalak, Bogdan Banaszczak, Krzysztof Wielec, Stefan Jakubowski, Henryk Kamiński, Zbigniew Kisielewski, Marek Moderacki, Wójt Gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński, Przewodniczący Rady Gminy Stara Biała Wojciech Żółtowski wraz z Radnymi, Sekretarz Powiatu Płockiego Michał Twardy, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku Marcin Błaszczyk, Wójtowie i Burmistrzowie Gmin i Miast Powiatu Płockiego, Sołtysi, liczne poczty sztandarowe, mieszkańcy gminy Stara Biała.
Wszystko rozpoczęło się od mszy świętej, której przewodniczył ks. kan. Zbigniew Kaniecki, Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej. Kapłan podziękował wszystkim tym, „dzięki którym mamy to święto”, przypomniał, że jego data – 12 lipca – została wybrana nieprzypadkowo. To wtedy, w 1943 roku, nastąpiła okrutna pacyfikacja świętokrzyskiej wsi Michniów. Mieszkańcy tej miejscowości, za pomoc niesioną partyzantom, zostali w ciągu dwóch dni w bestialski sposób wymordowani, a miejscowość spalona. Proboszcz wiele uwagi poświęcił również bohaterskim mieszkańcom wsi Ziemi Płockiej, mówił o konieczności umiłowania swojej Ojczyzny. – Kochać Boga to pierwsze zadanie, a kochać Polskę – to zadanie następne – podkreślił kapłan.
Za mszę, modlitwę i piękne kazanie podziękowali księdzu Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski oraz Starosta Płocki Mariusz Bieniek. Następnie, z patriotycznym repertuarem, wystąpił chór Radosne Serca z Łęga.
Przewodniczący Lech Dąbrowski podziękował wszystkim za przybycie, raz jeszcze wspomniał krótkie życie śp. ks. Stanisława Bornińskiego i jego męczeńską śmierć. Oficjalnie powitał też gości uroczystości.
Poseł Piotr Zgorzelski również podziękował ks. Proboszczowi Zbigniewowi Kanieckiemu za słowo Boże i refleksję historyczną, życzył, aby Bóg błogosławił jego posługę kapłańską. Jako historyk podkreślił również znaczenie odezwy do włościan Wincentego Witosa z 1920 roku, która była „krokiem milowym do upodmiotowienia stanu chłopskiego”. Zwrócił też uwagę, że dzień wcześniej, 11 lipca, obchodziliśmy 75.rocznicę rzezi wołyńskiej, która była „ludobójstwem ze szczególnym okrucieństwem”. – Bardzo dziękuję i gratuluję organizatorowi dzisiejszego przedsięwzięcia, a Powiatowi Płockiemu – za włączanie się w patriotyczne, ważne wydarzenia. Wszystkiego dobrego dla wszystkich Państwa, szczęść Boże – zakończył Poseł.
Kolejni, którzy zabierali głos: Marszałek Adam Struzik, Starosta Mariusz Bieniek, Wójt Sławomir Wawrzyński, zwracali uwagę praktycznie na to samo – konieczność pamięci o tych często bezimiennych bohaterach, którzy zginęli za swoją Ojczyznę, ale także potrzebę jedności i wspólnego budowania wolnego kraju przez współczesnych Polaków.
Dyrektor ZDP w Płocku Marcin Błaszczyk przypomniał jeszcze, że dzięki takiej dobrej współpracy za chwilę zostanie uroczyście otwarte pierwsze rondo na drodze powiatowej: skrzyżowanie drogi powiatowej nr 5205W (Płock) – gr. miasta – Draganie – Proboszczewice z drogą powiatową nr 2908W Srebrna – Draganie wraz z drogą gminną.
Właśnie przy tym rondzie została odsłonięta tablica poświęcona ks. Stanisławowi Bornińskiemu i wmurowany pod nią akt erekcyjny, którzy podpisali także mieszkańcy gm. Stara Biała, w szczególności wsi Draganie, Bronowo i Bronowo-Zalesie. W akcie czytamy m.in.:
„Pragniemy, by ks. Stanisław Borniński pozostał w pamięci potomnych jako człowiek, którego nie złamały okrutne warunki niemieckich obozów koncentracyjnych, gdzie zmarł z wycieńczenia w 1940 roku w wieku zaledwie 32 lat.
Tą symboliczną tablicą, którą umieszczamy obok pierwszego w historii naszego regionu ronda na drodze powiatowej, oddajemy też hołd wszystkim bohaterskim mieszkańcom pobliskich wsi, którzy przelali własną krew i oddali życie za umiłowaną Ojczyznę”.