HEJT STOP

Ruszyła kampania społeczno-edukacyjna Hejt Stop, która jest skierowana do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, w tym m.in. uczniów, nauczycieli, uczestników oraz pracowników socjoterapeutycznych, świetlic środowiskowych z całego województwa mazowieckiego.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie, przemoc dotyka około 35 proc. uczniów, którzy na jakimś etapie swojej edukacji są ofiarami prześladowania rówieśniczego.

Natomiast według danych Instytutu Badań Edukacyjnych najbardziej dotkliwa i problematyczna dla dzieci i młodzieży jest przemoc relacyjna, czyli to, co powszechnie nazywamy przemocą psychiczną. To wszelkiego rodzaju zachowania powodujące, że ofiara jest samotna, wykluczana z grupy rówieśniczej czy ignorowana. Niestety problem nie znika z polskich szkół. W mediach coraz częściej są nagłaśniane m.in. cyberprzemoc, niszczenia reputacji, opowiadania nieprawdziwych lub bardzo osobistych historii o ofierze i jej rodzinie. Dzieci bardzo często nie radzą sobie z napotkanymi problemami, co niekiedy prowadzi do samobójstw.

Ze względu na skalę problemu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało kampanię HEJT STOP, która jest skierowana do uczniów, nauczycieli, pracowników świetlic socjoterapeutycznych i świetlic środowiskowych oraz rodziców. Kampania ma na celu poszerzenie wiedzy i przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej.

Przemoc? Czas na edukację

W ramach kampanii został przygotowany podcast, którego gośćmi są Dominiką Gwit, Daniel Rusin, znany bardziej jako Reżyser Życia oraz Martyna Stec – edukatorka i trenerka w obszarze doskonalenia kompetencji społeczno-emocjonalnej. Rozmowę z nimi prowadzi dr Aleksandra Piotrowska. Influencerzy, którzy zostali zaproszeni do kampanii doskonale znają problem przemocy rówieśniczej.  W rozmowie ze znaną psycholożką Aleksandrą Piotrowską opowiadają m.in. o swoich doświadczeniach.

Przemoc werbalna i internetowa też są bardzo dotkliwe. Te negatywne komentarze… Ile się słyszało o samobójstwach u dzieciaków czy starszych osób przez hejt w sieci, bo ktoś coś napisał, ktoś wrzucił jakieś zdjęcie. Zauważyłem, że taki ból psychiczny jest teraz cięższy do zniesienia niż ból fizyczny – u młodych szczególnie.

– mówi Reżyser Życia.

Cyberprzemoc jest tak samo trudna jak przemoc w świecie realnym, tylko że mniej widoczna dla dorosłych. Czasami problemy z wyzywaniem, ujawnianiem informacji intymnych na forach, grupach czy w mediach społecznościowych wypływają po tygodniach czy miesiącach. Dopiero gdy dzieje się coś naprawdę strasznego, informacje docierają do pedagoga czy rodzica, ale pomoc i interwencja powinny się zacząć o wiele wcześniej.

To zawsze wszystko z czegoś wynika. Nigdy nie jest tak, że ktoś się po prostu rodzi zły. Byłam świadkiem wielu dziwnych, niezrozumiałych dla mnie wtedy zachowań moich rówieśników wobec innych kolegów czy koleżanek. Często niestety wynikało to z wychowania i z tego, co się wyniosło z domu. Widzę właśnie te moje koleżanki, które po lekcjach się ustawiały na różne bójki albo robiły sobie bardzo dramatyczne psikusy.

– dodaje aktorka Dominika Gwit.

Podcasty z transkrypcją dostępne są na:

https://rss.com/podcasts/hejtstop/

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (plakat.pdf)plakat.pdf200 kB

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok