Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

"Uczyń dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem"

Ministerstwo Zdrowia przypomina o przypadającym dzisiaj Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego. „Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem: „Uczyńmy zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

Zwiększona presja społeczna związana z tempem życia ma swoje odzwierciedlenie w kondycji psychicznej Polaków.

Obecnie człowiek jest traktowany zadaniowo i przedmiotowo, ma swoje założenia sprzedaży, słupki, procenty, każdy jest zagoniony, nie ma czegoś takiego jak higiena pracy, natomiast jest permanentny stres.

Do tego dochodzą obciążenia prywatne: choroby, problemy rodzinne, a dodatkowo negatywne przekazy medialne. Jesteśmy bombardowani informacjami o niestabilnej sytuacji finansowej, rosnących kosztach kredytów oraz zagrożeniach wynikających z wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Te wszystkie obciążenia sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na wystąpienie dysfunkcji i zaburzeń psychicznych, reakcji depresyjnych i zaburzeń adaptacyjnych.

Jeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą. Tutaj znajdziesz numery telefonów, adresy placówek i inne cenne wskazówki.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00