Otyłość a hormony

Otyły jest już, co czwarty Polak! Otyłość i nadwaga sprzyja rozwojowi wielu chorób jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Co wspólnego z otyłością mają hormony?

Otyłość może wywoływać zmiany w układzie hormonalnym, jak również zaburzenia hormonalne mogą utrudniać redukcję masy ciała. Za jedną z najczęstszych przyczyn spadku metabolizmu uważa się niedoczynność tarczycy. Nieprawidłowa praca gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów może powodować niedobór lub też nadmiar danego hormonu. Konsekwencją takich zaburzeń mogą być m. in. nadwaga i otyłość.

Badaj się!

Osoby z nadwagą bądź też otyłością, które mimo wprowadzenia zbilansowanej diety oraz aktywności ruchowej dalej nie mogą pozbyć się dodatkowych kilogramów powinny skonsultować się z lekarzem, aby:

• ocenić gospodarkę hormonalną (m. in. TSH, wolne hormony tarczycy (fT3 i fT4), kortyzol, insulinę),
  • skontrolować poziom cholesterolu,
  • zmierzyć podstawowy profil poziomu glukozy we krwi,
  • wykonać, w przypadku kobiet, USG ginekologiczne z oceną jajników.

Istnieje przekonanie, że leczenie zaburzeń hormonalnych u chorych z otyłością spowoduje normalizację masy ciała. Jednak podstawowym zadaniem jest redukcja masy ciała.

Pamiętaj o profilaktyce

• Zadbaj o zdrową dietę - jedz produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe. Ogranicz nadmierne spożycie cukru, soli, czerwonego mięsa i alkoholu.
  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną - wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej intensywności minimum 2-3 razy w tygodniu po około 30 min.
  • Kontroluj masę ciała - waż się regularnie, na czczo, nie częściej niż raz w tygodniu, zawsze o tej samej porze.
  • Zadbaj o zdrowy i higieniczny styl życia - naucz radzić sobie ze stresem, zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu. Unikaj używek (nikotyny, alkoholu, środków psychoaktywnych).

Nadwaga i otyłość to choroba, a nie problem estetyczny.

Należy pamiętać, że wszystkie przypadki nadwagi i otyłości hormonalnej należy podejrzewać dopiero po wykluczeniu innych, bardziej powszechnych przyczyn takich jak zła dieta i nieodpowiedni styl życia.

Skorzystaj z bezpłatnego 𝗽𝗼𝗿𝘁𝗮𝗹𝘂 𝗗𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗡𝗙𝗭

https://diety.nfz.gov.pl otwiera się w nowej karcie

Zapoznaj się z poradami profesjonalistów: trenerów, fizjoterapeuty, lekarza i psychologa, którzy opracowali program profilaktyczno-treningowy „8 Tygodni do Zdrowia”.

Dostępny jest na kanale YouTube Akademii NFZ oraz w aplikacji mojeIKP. Sprawdź w swoim telefonie.

M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Otyłość a hormony - MATERIAŁY EDUKACYJNE otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ otwiera się w nowej karciegdzie o zaburzeniach hormonalnych, objawach i profilaktyce nadwagi i otyłości mówi dr Dominika Murawska – specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii.

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00