Miesiąc Profilaktyki Raka Piersi

Szanowni Państwo,

Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku nowotwór piersi diagnozuje się u 12 % kobiet. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności a zgłaszalność uprawnionych do badań profilaktycznych Pań wynosi zaledwie około 37 %.

Nie odkładaj badań na później. Zbadaj się i zyskaj spokój.

Mammografia  jest podstawowym, bezpłatnym badaniem profilaktycznym  wykonywanym w ramach  Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka bez skierowania lekarskiego.

Do badania uprawnione są Panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków:

• •   nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • •   lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Zapamiętaj :

Mammografia pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w Programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy  kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.

Wynik wymagający poddaniu się dalszym badaniom diagnostycznym, celem potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych otrzymuje tylko około 5 % spośród przebadanych w Programie kobiet. Spośród Pań skierowanych do diagnostyki pogłębionej tylko co piąta kobieta dowiaduje się, że choruje na raka i jest kierowana na ścieżkę szybkiego leczenia.

Zapraszamy do mobilnej pracowni mammograficznej:

Drobin – 25 października w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Sierpecka 30A

Staroźreby – 25 października w godzinach od 14.00 do 16.00 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Szkolna 6A

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub poprzez formularz  http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii znajdziecie Państwo na stronie www.mammo.pl.

Załączniki:
Pobierz plik (Staroźreby.pdf)Staroźreby.pdf498 kB