Ruszyła kampania edukacyjna w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji

Ruszyła kampania edukacyjna w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji – „Daj życie- program zwiększenia liczby pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim”.

Samorząd Województwa Mazowieckiego na początku br. zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Daj życie”, której celem jest zwiększenie liczby przeszczepów.

Mała liczba narządów pobieranych od osób zmarłych to główna przyczyna ograniczająca liczbę przeszczepień. Mimo, że najczęściej od jednego dawcy pobieranych jest kilka narządów, ich liczba jest niewspółmierna w stosunku do rosnącej grupy biorców.

Dlatego też podstawą kampanii „Daj życie” jest przede wszystkim edukacja, której przesłaniem jest zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Jednym z działań jest spot pt. „Każde życie”, opracowany przez ekspertów z dziedziny transplantologii klinicznej. Spot przedstawia mieszkańców Mazowsza. Spot dostępny pod linkiem https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/aktualnosci/ruszyla-kampania-edukacyjna-w-zakresie-promocji-idei-dawstwa-i-transplantacji.

Kampanię organizuje województwo mazowieckie pod auspicjami Zespołu ds. wdrożenia Programu pn. „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie mazowieckim”, realizowanego w ramach „Programu rozwoju donacji i przeszczepiania narządów”.

W tym roku zaplanowano również szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek oraz szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych w zakresie pobierania narządów i tkanek od dawców zmarłych, w podmiotach leczniczych, dla których województwo mazowieckie jest podmiotem tworzącym lub właścicielem. Prowadzone będą również warsztaty z psychologiem i aktorami, które mają pomóc w wykształceniu umiejętności z zakresu komunikowania się z rodziną chorego w sytuacji niepowodzenia leczenia, zgonu oraz konieczności uzyskania pozwolenia pobrania narządów.

W ubiegłym roku w naszych szpitalach przeprowadzono zaledwie 25 skutecznych pobrań wielonarządowych zakończonych wszczepieniem wszystkich pobranych narządów i tym samym uratowaniem życia wielu osobom. Patrząc na liczbę oczekujących, jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Transplantacja jest metodą leczenia, umożliwiającą ratowanie zdrowia i życia ludzi. Polega na zastąpieniu niewydolnych narządów lub ich części, zdrowymi. Jedną z wykładni definiowania transplantacji jest zapis w Uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 czerwca 2008 roku stwierdzający, że transplantacja „jest to potrzebna, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia stanowiąca dla wielu pacjentów jedyną szansę na przedłużenie życia”. Podobne rozumienie transplantacji wskazuje jej zdefiniowanie zawarte w dokumentach unijnych tj. dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2004 roku: „transplantacja tkanek i komórek ludzkich jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, dającą ogromne możliwości leczenia chorób dotychczas nieuleczalnych. Stwarza również szansę na podnoszenie, jakości życia u ciężko chorych pacjentów”.

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00