Miasto i Gmina Gąbin

POL Gąbin COA.svgUrząd Miasta i Gminy w Gąbinie

Burmistrz Miasta i Gminy Krzysztof Jadczak

ul. Stary Rynek 16

09-530 Gąbin

tel. +48 (24) 267-41-50

fax. +48 (24) 277-12-56

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.gabin.pl

Miasto i Gmina Gąbin położone są w południowej części powiatu płockiego. Gmina zajmuję powierzchnię 150,5 km2. Mieszka tutaj ponad 11 tys. mieszkańców. Część obszaru gminy z przyległymi do niej lasami i jeziorami znajduje się w granicach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza pisana wzmianka o Gąbinie pochodzi z 1215 r. Prawa miejskie Gąbin otrzymał w 1322 r. W 1939 r. znaczna część zabudowań miasta spłonęła w czasie niemieckiego bombardowania a lata okupacji przyniosły ponad 2 tys. ofiar. Z Gąbina pochodzili znani Polacy m.in. Otto Korwin-Wierzbicki (historyk), Kazimierz Lasocki (malarz), gen. Felicjan Sławoj-Składkowski (ostatni premier II Rzeczypospolitej). Przeszłość miasta i gminy dokumentują obiekty zabytkowe m.in.: zabytkowa kamienica w Gąbinie (1809r.), klasycystyczny ratusz (1824r.), kościoły w Dobrzykowie (1776 r.) i Troszynie Polskim (1636 r.), dwory w Koszelewie (XIX w.) i Nowym Wymyślu (1860 r.)

Miejsca, które warto odwiedzić:

 • Gąbiński Ratusz – wybudowany w 1824 w stylu klasycystycznym, Obiekt zaprojektował Jakub Kubicki – znany polski architekt - projektant m.in. warszawskiego Belwederu. Budynek jest siedzibą lokalnej administracji samorządowej.
 • Zabytkowa kamienica Stary Rynek 6 w Gąbinie – miejsce urodzin ostatniego premiera II RP Sławoja Felicjana Składkowskiego. Siedziba Muzeum Ziemi Gąbińskiej oraz dwóch stowarzyszeń historycznych – Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej oraz Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin. Budynek został pobudowany w 1809 roku i swoją stylistyką nawiązuje do budowli barokowych.
 • Budynek dawnego sądu grodzkiego – obiekt z początku XX wieku, usytuowany przy ul. Kościuszki w Gąbinie. Lokalne centrum kultury, w murach którego znajduje się biblioteka miejska, sala koncertowa oraz siedziby lokalnych stowarzyszeń i organizacji społecznych.
 • Drewniany kościół parafialny w Dobrzykowie z 1775 r. – Obiekt został pobudowany na miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji z XVII wieku. Wnętrze – utrzymane w bogato zdobionej stylistyce barokowej, stanowi wspaniały przykład sztuki sakralnej z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
 • Kościół p.w. św. Leonarda w Troszynie Polskim – Wybudowany w 1636 r. – jest jednym z najstarszych, zachowanych obiektów na terenie gminy. Jest to jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na terenie województwa mazowieckiego. Wystrój kościoła utrzymany jest w stylu późnorenesansowym. W świątyni znajdują się zabytkowe, XVIII wieczne organy – cały czas sprawne i wykorzystywane podczas odprawianych w kościele nabożeństw.
 • Jedno z większych siedlisk kultury mennonickiej w Polsce. W obszarze nadwiślańskim – w okolicach Nowego Troszyna, Wymyśla, Troszyna Polskiego, znaleźć można liczne pozostałości po osadnictwie olęderskim z XVIII, XIX oraz początków XX wieku. Koloniści – sprowadzeni z Niderlandów oraz północnych Niemiec, stworzyli na obszarze gminy wysoko rozwiniętą, unikatową kulturę, która zniknęła w czasie zawirowań dziejowych – tuż po II wojnie światowej. Choć Olędrów już nie ma, pozostały po nich świątynie, budynki mieszkalne oraz system polderów i plantacji wierzb.
 • Zabytkowy zespół dworski w Koszelewie – Stanowiący doskonały przykład XIX wiecznej architektury z pierwszej połowy wieku. Dwór otoczony jest pięknym kompleksem parkowym, założonym w II poł. XIX wieku. Obecnie w koszelewskim dworze usytuowany jest Dom Pomocy Społecznej.

 

Najważniejsze wydarzenia/uroczystości:

 • Dni Gąbina - to lokalne, miejskie święto, odbywające się raz w roku, zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Wydarzenie organizowane jest już od trzech dekad. Dni Gąbina mają charakter rodzinnego, trzydniowego festynu połączonego z pokazami artystycznymi i występami muzycznymi. Wydarzenie odbywa się na gąbińskiej starówce, która w tym czasie zamienia się w plac pełen stoisk z zabawkami, pamiątkami i wyrobami regionalnymi. Funkcjonuje także wesołe miasteczko
 • Kolejną uroczystością, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców oraz gości jest „Pożegnanie lata”. Organizowana we wrześniu stanowi zakończenie imprez wakacyjnych organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
 • Koncert Bożonarodzeniowy - organizowany jest od 2007 r. Podczas wydarzenia, swoje interpretacje znanych kolęd, pastorałek i pieśni świątecznych prezentują się uczniowie, zespoły taneczne MGOK, Chór Miasta i Gminy Gąbin, Orkiestra dęta OSP oraz lokalne grupy muzyczne. Koncert jest dużym wydarzeniem kulturalnym, cieszącym się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.
 • Tradycją Gąbina stało się organizowanie w pierwszym miesiącu każdego nowego roku dużej imprezy kulturalnej pod nazwą „Gala Noworoczna”. Podczas koncertów prezentowana jest muzyka operowa, operetkowa, musicalowa i filmowa. Interesujący program muzyczny sprawia, że koncerty gromadzą liczną widownię, a impreza jest wysoko oceniana przez odbiorców.
 • Koncert Muzyki Polskiej – organizowany w wigilię obchodów Święta Niepodległości, stanowi doskonałe – kulturalne uzupełnienie uroczystości niepodległościowych. W czasie wydarzenia, utrzymanego w klimacie narodowym i patriotycznym występują zarówno lokalni artyści muzyczni jak i zewnętrzni wykonawcy.

Dworzec autobusowy w Gąbinie

Hala sportowa przy szkole podstawowej

Dom Pomocy Społecznej w Koszelewie

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok