Gmina Słupno

381px POL gmina Słupno COA.svgUrząd Gminy w Słupnie

Wójt Gminy Marcin Zawadka

ul. Miszewska 8a

09-472 Słupno

tel. +48 (24) 267-95-60

fax. +48 (24) 261-95-38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.slupno.eu

Gmina Słupno położona jest w północno – zachodniej części województwa Mazowieckiego, na prawym brzegu Wisły w centralnej części powiatu płockiego. Gmina Słupno graniczy od zachodu z miastem Płockiem, od północy z gminą Radzanowo, od wschodu z gminą Bodzanów. Południowa granica gminy biegnie wzdłuż rzeki Wisły. Łączna długość granic gminy liczy ok. 50 km. Terytorium gminy Słupno ma całokształt nieregularny, przy czym zachodnia część – miejscowość Nowe Gulczewo – przylega bezpośrednio do płockich osiedli mieszkaniowych – Podolszyce Północ i Imielnica, oddzielonych jedynie szerokością ulicy Wyszogrodzkiej. W skład gminy wchodzi również wyspa Kępa Ośnicka i dwa półwyspy: Kępa Liszyno i Kępa Wykowo. Powierzchnia Gminy wynosi 75,14 km2, w tym grunty rolne zajmują 52,81 km2, a tereny leśne – 8,23  km2.

Krajobraz jest urozmaicony. Ukształtowanie powierzchni tutejszej ziemi jest wynikiem działania lodowca oraz wód, które towarzyszyły jego topnieniu. Krajobraz urozmaicają moreny czołowe, stąd różnica wzniesień na obszarze gminy jest spora i wynosi od 60 do 135 m n.p.m. Stosunkowo bogata jest szata roślinna z racji występującej sporej ilości łąk i pastwisk. Między Cekanowem a Słupnem i w okolicach wsi Wykowo nad Wisłą występują zwarte kompleksy leśne. Teren upiększa rzeka Słupianka. Ziemie stanowiące terytorium gminy Słupno od zarania dziejów były atrakcyjne osadniczo. Dowodzą tego liczne znaleziska archeologiczne z ubiegłego wieku (Gulczewo) oraz grodzisko w Szeligach i w Słupnie. Pierwsze pisane wzmianki o Słupnie pochodzą z 1185 r. - istniała tu już wtedy parafia.

Wszystkie te walory oraz bogata oferta terenów budowlanych przyciąga do Słupna licznych zainteresowanych zamieszkaniem w naszej gminie.

W Gminie Słupno znajdują się placówki oświatowe: trzy szkoły podstawowe – Szkoła Podstawowa im. Arcybiskupa Nowowiejskiego w Słupnie, Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca  w Święcieńcu, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie, Samorządowe Przedszkole „Niezapominajka” w Słupnie z oddziałami zamiejscowymi w Liszynie i Święcieńcu oraz Gminny Żłobek w Słupnie.

Na terenie gminy działa Gminny Ośrodek Kultury Słupno z/s w Cekanowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie, Gminna Biblioteka Publiczna w Słupnie oraz liczne organizacje pozarządowe.

Teren gminy zajmują następujące drogi: krajowa (DK62) to ok. 6 km z wykonywaną obecnie koncepcją jej przebudowy przez GDDKiA; powiatowe- 26 km; gminne - 110 km, w tym 70 km asfaltowych i 13 km w kostce betonowej oraz 102 km dróg gminnych wewnętrznych. Na terenie gminy znajduje się 2111 punktów oświetleniowych i 59 lamp solarnych.

Słupno posiada liczące się osiągnięcia inwestycyjne. Działają cztery stacje wodociągowe: w Słupnie, Gulczewie, Mijakowie i Bielinie i 157,09 km wodociągu. W 2018 roku została zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Słupnie obsługująca 125 km sieci kanalizacyjnej, w tym: Słupno, Cekanowo, Nowe Gulczewo, Mirosław, Bielino, Borowiczki Pieńki, Liszyno, Wykowo. Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego i nie tylko generuje również inwestycje Gminy w infrastrukturę:

 • liczne inwestycje służące społeczności lokalnej: sala gimnastyczna przy SP w Liszynie, orlik lekkoatletyczny przy SP Słupnie, orlik w Gulczewie, modernizacja boiska sportowego w Wykowie wraz z zapleczem,
 • 14 w pełni wyposażonych świetlic wiejskich , które są wykorzystywane przez mieszkańców gminy i okolic,
 • odnowione i nowocześnie wyposażone place zabaw, w tym przy SP Słupno dostępna: kręgielnia plenerowa z dwoma torami, mini park linowy, minirampa
 • żłobek w Słupnie oraz planowany żłobek i klub w Nowym Gulczewie
 • inwestycje drogowe, ścieżki rowerowe i chodniki, w tym: w Nowym Gulczewie ul. Czarneckiego, Stepowa, Jana III Sobieskiego, Bohuna, Heleny, I etap Płock-Rydzyno, Arkadia Mazowiecka: Borowiczki-Bielino-Liszyno, Słupno ul. Pocztowa, Borowiczki- Pieńki: ul. Piastowska, Mirosław – Stare Gulczewo, droga do i przez Wykowo. Większość z tych realizacji to drogi w standardzie ze ścieżkami rowerowymi, chodnikami oraz odwodnieniem i kanalizacją światłowodową,
 • modernizacja oczyszczalni ścieków w Słupnie i rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnych,
 • zabezpieczenie rzeki Słupianki na odcinku od ul. Pocztowej wzdłuż istniejącego osiedla,
 • transport zbiorowy zapewniony mieszkańcom gminy Słupno, w tym linia komunikacji miejskiej do Płocka oraz bezpłatne dla mieszkańców linie zorganizowane przez gminę na obszarze własnym,
 • liczne wydarzenia plenerowe,
 • unikatowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
 • troska o miejsca pamięci narodowej – tablica pamiątkowej w miejscowości Bielino ku czci osiemnastu mieszkańców Gminy poległych w wojnie obronnej 1920 roku i pomnik dwudziestu straconych w Słupnie w okresie II wojny światowej.

W najbliższym czasie zmierzamy kontynuować inwestycje drogowe, rozbudowywać ścieżki pieszo - rowerowe,  prowadzić dalszych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, stworzyć optymalne warunki dla nowych inwestorów na terenie gminy w celu zmniejszania skali bezrobocia.Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00

Wydział Komunikacji:
tel. +48 (24) 267-68-22
+48 (24) 267-68-18
+48 734-464-308

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.
Ok