Posiedzenie Zarządu Powiatu

W dniu 5 listopada 2019 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Powiatu w Płocku pod przewodnictwem Starosty Płockiego Mariusza Bieńka. Jednym z tematów była informacja o formowaniu się na terenie powiatu płockiego 64 Batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku.

Informację przedstawił dowódca Batalionu ppłk Jarosław Rzeźnicki.

Obrona terytorialna jest piątym rodzajem wojsk i integralną częścią Sił Zbrojnych RP. Jej utworzenie wpisuje się również w standardy NATO, dotyczące, samodoskonalenia i samodzielnego wzmacniania potencjału obronnego państw – członków Sojuszu. Budowa i wzmocnienie potencjału obronnego jednego z członków NATO wpływa bezpośrednio na kolektywne bezpieczeństwa Sojuszu.

Wojska Obrony Terytorialnej są tworzone w celu wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa sprowadzając go do wymiaru lokalnego. Będą stanowiły wyszkoloną i nowoczesną formację, wyposażoną w sprzęt wojskowy pozwalający na szybką reakcję w przypadku wystąpienia zagrożeń militarnych i niemilitarnych.

W czasie sytuacji kryzysowych, podstawą funkcjonowania Wojsk OT jest współdziałanie z lokalną administracją oraz bliska relacja ze społeczeństwem, co pozwoli na szybkie podjęcie działań w ramach likwidacji skutku klęsk żywiołowych oraz przeciwdziałania dezinformacji.

64 Batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku wchodzi w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie. Siedziba Batalionu mieści się w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku przy al. Kilińskiego 12.