Ekonomia społeczna w regionie płockim wzorem dla innych samorządów

28 i 29 października region płocki odwiedzili samorządowcy i społecznicy powiatu żyrardowskiego. Powód wizyty – ekonomia społeczna, rozwijająca się coraz silniej właśnie w powiecie płockim i mieście Płocku. Goście swoją wizytę rozpoczęli od Starostwa Powiatowego w Płocku. O swoich doświadczeniach w dziedzinie ekonomii społecznej opowiedzieli przedstawiciele dwóch spółdzielni socjalnych, działających w powiecie płockim oraz osoby zajmujące się tą tematyką w Starostwie Powiatowym w Płocku.

Wyjaśnijmy najpierw termin ekonomii społecznej. Ekonomia społeczna i solidarna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu.

W Polsce ekonomia społeczna rozwija się dopiero od kilku lat. Dużą rolę w tej mierze odgrywają Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (tzw. OWESy) oraz samorządy, które coraz częściej zaczynają dostrzegać istotę działania i funkcjonowania ekonomii społecznej. Warto wspomnieć, że w wysokorozwiniętej Europie Zachodniej podmioty ekonomii społecznej (PES) oraz organizacje samorządowe (NGO) przejęły od samorządów znaczną część ich dotychczasowych kompetencji, odpowiadając m.in. za opiekę społeczną – domy pomocy społecznej, sierocińce, domy seniora, warsztaty terapii zajęciowej itp.

Region płocki już od kilku lat szczyci się wspieraniem rozwoju inicjatyw społecznych, w tym PES. Na terenie powiatu płockiego i miasta Płock działa kilka spółdzielni socjalnych świadczących szeroką gamę usług m.in. prace publiczne, transport, gastronomia oraz sport i rekreacja. Jest to możliwe dzięki wsparciu miejscowego OWES-u z Prezesem Beatą Pudą na czele oraz zrozumieniu tej tematyki i wsparciu przez lokalne władze samorządowe – w tej mierze prym wiodą Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Prezydent Miasta Płock Andrzej Nowakowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Andrzej Samoraj.

Goście z powiatu żyrardowskiego m.in. Starosta Żyrardowski Beata Sznajder, Zastępca Burmistrza Mszczonowa Halina Wawruch, Wójt Gminy Radziejowice Urszula Ciężka, Sekretarz Gminy Wiskitki Magdalena Cętkowska, dyrektorzy oraz kierownicy powiatowych i gminnych jednostek związanych z rozwojem gospodarczym oraz opieką społeczną z terenu powiatu żyrardowskiego rozpoczęli swoją wizytę od Starostwa Powiatowego w Płocku, gdzie spotkali się z Wicestarostą Iwoną Sierocką, Kierownikiem Referatu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Starostwie Marcinem Groszewskim (referat zajmuję się m.in. tematyką PES w powiecie), Pełnomocnikiem Starosty ds. ekonomii społecznej, rynku pracy i funduszy zewnętrznych, a zarazem Prezesem COLOR Spółdzielni Socjalnej Tomaszem Nowackim oraz Prezesem Spółdzielni Socjalnej Centrum Usług Środowiskowych w Drobinie Aleksandrą Pęcherzewską. Podczas spotkania rozmawiano o arkanach funkcjonowania spółdzielni socjalnych, codziennych problemach, jakie mogą spotykać w swojej działalności oraz o możliwościach wsparcia organów publicznych.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.