Obchody Święta Wojska Polskiego w Płocku

W czwartek,  15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego, a także 99. rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Podczas płockich uroczystości, jak co roku, nie zabrakło również przedstawicieli Powiatu Płockiego.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w katedrze, podczas której mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego modlili się w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy zginęli w 1920 roku.

Po mszy przedstawiciele władz parlamentu, województwa, powiatu i miasta  złożyli kwiaty na tzw. Bratniej Ziemi przy katedrze. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz poszczególnych szczebli i mieszkańcy przemaszerowali na plac Obrońców Warszawy. Tam złożono kwiaty przy pomniku Władysława Broniewskiego - płocczanina, poety, żołnierza Legionów, a także przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w tym roku odbyły się główne uroczystości.

Warto przypomnieć, że Marszałek Piłsudski w 1921 r. odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed bolszewikami w 1920. Miasto się odwdzięczyło, nadając naczelnemu wodzowi tytuł Honorowego Obywatela Płocka.

Samorząd Powiatu Płockiego reprezentowali podczas uroczystości Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski oraz Sekretarz Powiatu Michał Twardy.