I Posiedzenie Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej

28 lipca 2019 roku rozpoczęła się VI, czteroletnia kadencja Izb Rolniczych w Polsce. W 314 gminach całego województwa mazowieckiego w wyborach bezpośrednich, rolnicy wybrali 508 swoich przedstawicieli, którzy weszli w skład 37 Rad Powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Na pierwszym po wyborach posiedzeniu Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Płockiego, które odbyło się 14 sierpnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego Przewodniczącym Rady Powiatowej wybrany został Dariusz Nowicki rolnik zamieszkały Zyck Polski, gmina Słubice. Pan Dariusz Nowicki prowadzi wraz z żoną gospodarstwo rolne o powierzchni 43 ha. Gospodarstwo jest zmechanizowane, doinwestowane. Główny kierunek produkcji to uprawa zbóż oraz chów trzody chlewnej i bydła opasowego. Przez dwie kadencje był Zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Płockiego.

Delegatem na Walne Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej ponownie wybrany został Wiktor Władysław Szmulewicz zam. Stare Święcice gmina Mała Wieś. Prowadzi wraz z synem gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha. Gospodarstwo jest zmechanizowane, doinwestowane. Główny kierunek produkcji to uprawa zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz chów bydła mlecznego.

Wybrano również Zastępcę Przewodniczącego. Został nim Dariusz Myzia zamieszkały w Bulkowie. Pan Dariusz Myzia prowadzi wraz z żoną gospodarstwo rolne o powierzchni 83 ha nastawione na produkcję mleka i produkcję roślinną.

Dotychczasowemu Przewodniczącemu Rady panu Zbigniewowi Maruszewskiemu, który budował struktury izby rolniczej po jej reaktywacji w 1995 roku oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatowej cztery kadencje - Rada przyznała Tytuł Honorowego Przewodniczącego.

W posiedzeniu uczestniczyli Wicestarosta Iwona Sierocka oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski.

Z 37 Rad Powiatowych w województwie zostaje wyłonione 74 - osobowe Walne Zgromadzenie Mazowieckiej Izby Rolniczej, które na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Mazowieckiej Izby Rolniczej VI kadencji w dniu 4 września 2019 roku wybierze spośród swego składu zarząd, komisję rewizyjną, delegata do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Mazowiecka Izba Rolnicza jest samorządem rolniczym działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w nim podmiotów. Izba działa na rzecz rolnictwa, wpływa na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczy w jej realizacji. Członkami Izb są osoby fizyczne i prawne, płatnicy podatku rolnego lub podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.

Podstawą prawną do funkcjonowania polskiego samorządu rolniczego jest ustawa z dnia 14 grudnia 1995 roku o izbach rolniczych (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 1027) . Ustawa ta po prawie pięćdziesięciu latach przerwy reaktywowała samorząd rolniczy - dała możliwość organizowania się rolników na zasadach w pełni demokratycznych.

Izby rolnicze są instytucją publicznego zaufania, pełniącą rolę chłopskiego parlamentu, który skupia i jednoczy wszystkich rolników, niezależnie od związkowej i partyjnej przynależności. Funkcjonowanie Izby Rolniczej oparte jest o formułę społeczną, większość zadań realizowanych jest przez społecznie działających Członków organów statutowych.

Wszystkie Organy Statutowe wykonują swoje zadania społecznie, przy pomocy Biura. W strukturze Biura Mazowieckiej Izby Rolniczej jest Biuro Zarządu w Parzniewie (Parzniew, ul. Wolności 2, 05-804 Pruszków) oraz Oddziały Biura utworzone na bazie byłych Izb Wojewódzkich tj. w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie.

W Biurze MIR Oddział Płock (przy ul. Padlewskiego 4 - II piętro, p. 214, tel. 24 366 33 11, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) zatrudnione są 2 osoby, które obsługują 28 gmin z 3 powiatów gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego.

Więcej informacji o działalności Mazowieckiej Izby Rolniczej na stronie www.mir.pl

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.