„Świadomy i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie”

W czwartek, 18 lipca na terenie SP ZOZ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji zadania publicznego pn. „Świadomy i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie”. W ramach zadania dofinansowanego ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego SP ZOZ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku w okresie od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. będzie realizować zadanie w rodzaju „Wsparcie i promocja ratownictwa medycznego” w ramach konkursu ofert na realizatorów zadań publicznych Województwa Mazowieckiego z zakresu zdrowia publicznego w 2019 r. Koszt projektu 22 500,00 zł.

Projekt będzie realizowany we współpracy ze Starostwem Płockim - w koordynacji z Wydziałem Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych oraz Płockim Powiatowym Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Sierpeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Gostynińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Okręgowym Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku oraz Płockim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Projekt szkoleniowy z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest adresowany do grupy słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, środowisk senioralnych, opiekunów osób starszych i przewlekle chorych a także emerytów, rencistów i inwalidów. Głównym celem projektu jest przygotowanie seniorów do adekwatnych zachowań
w stanach zagrożenia życia, podejmowanie właściwego sposobu pomocy potrzebującym. Zajęcia mają uwrażliwić seniora na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia profesjonalnej pomocy przedmedycznej oraz wyrobić umiejętność kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę, unikania pochopnych działań, które mogą wpływać na pogorszenie stanu poszkodowanego i stanowić zagrożenie dla ratującego. Adresatami projektu są też seniorzy, mieszkańcy wsi, którzy ze względu na prace w gospodarstwach rolnych i na polach są bardziej narażeni na wiele niebezpieczeństw, znacznie częściej są też świadkami wypadków rolniczych i stanowią ważne ogniwo w akcji ratowniczej.      

Projekt dedykowany jest grupie 300 osób. Odbędzie się 11 spotkań szkoleniowych, w tym teoretycznych z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów dydaktycznych, filmów „Pierwsza pomoc medyczna”, „Akademia pierwszej pomocy i bezpieczeństwa”, „Resuscytacja krążeniowo – oddechowa u dzieci”. Odbędą się także warsztaty ratownicze z użyciem fantomów osób dorosłych i dzieci. Podczas zajęć zostaną przeprowadzone scenki rodzajowe
z udziałem adresatów szkolenia dla nauki prawidłowej reakcji i pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Każdy uczestnik otrzyma jednorazową maseczkę resuscytacją. Zostaną rozdane ulotki i informatory Rzecznika Praw Pacjenta, broszura prawidłowego wezwania karetki pogotowia oraz udzielania pierwszej pomocy. W konkursie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej wśród słuchaczy zostaną rozlosowane nagrody.

Ponadto, każdy z adresatów projektu otrzyma komplet dokumentów tzw. „Koperta życia” – dedykowanych dla osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. W specjalnie przygotowanych kopertach zostaną zawarte najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych. „Koperta życia” zdecydowanie przyspiesza zespołom ratownictwa medycznego dostęp do ważnych informacji medycznych ratujących życie i zwiększające poczucie bezpieczeństwa osób starszych. W ramach projektu będzie prowadzona kampania „Prawa Pacjenta”.

Realizatorami projektu w SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego
w Płocku są:

  1. Piotr Rykowski- specjalista medycyny ratunkowej, toksykolog, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych,
  2. Wiesława Rybicka-Bogusz – promotor zdrowia, Kierownik Działu Organizacyjnego

W konferencji uczestniczyli prócz w/w uczestniczyli: Wicestarosta Iwona Sierocka, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Wojeództwa Mazowieckiego Tomasz Kominek, Dyrektor SP ZOZ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku Lucyna Kęsicka, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku Małgorzata Struzik, Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Płocku Jadwiga Korneszczuk, Prezes Płockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Krystyna Iller oraz przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Płocka i Sierpca.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.