Darmowe 14-dniowe nadmorskie kolonie dla 60 dzieci z terenu powiatu płockiego

We wtorek, kilkanaście minut po 8:00 z parkingu przed Orlen Areną w Płocku wyruszyła pierwsza 30-osobowa grupa kolonistów do nadmorskiego Dźwirzyna. W najbliższą sobotę wyruszy kolejna 30-osobowa grupa, tym razem do Stegny. 14-dniowe kolonie są zupełnie darmowe dla młodych mieszkańców powiatu płockiego. W tym roku koloniści pochodzą z gmin: Bielsk, Bodzanów, Drobin, Gąbin i Wyszogród.

Darmowe kolonie dla dzieci z powiatu płockiego to rezultat działań lokalnego Stowarzyszenia LGD Rozwoju Północnego Mazowsza oraz od tego roku COLOR Spółdzielni Socjalnej. Kolonie realizowane są cyklicznie od 3 lat. W tym roku Stowarzyszenie i Spółdzielnia swoim wsparciem objęła 60 dzieci z 5 gmin powiatu płockiego.

- W tym roku zarząd Spółdzielni podjął decyzję o dołączeniu Spółdzielni do organizacji kolonii – zauważa Prezes COLOR Spółdzielni Socjalnej Tomasz Nowacki – dzięki czemu mogliśmy podwoić ilość dzieci, które zamierzamy objąć naszym działaniem. W efekcie mogliśmy pomóc 60 rodzinom z naszego powiatu.

Tradycyjnie, rodzice za udział swoich pociech w turnusie nie ponoszą żadnych kosztów.

- Planując kolejne turnusy staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne od instytucji, dających takie możliwości. Tradycyjnie większość środków pozyskujemy z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie. W tym roku z MCPS pozyskaliśmy prawie 140 tys. zł. Środki brakujące w ramach wkładu własnego pokrywamy z własnego budżetu. – wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia Marcin Groszewski – Dzięki temu oferujemy mieszkańcom powiatu możliwość darmowych turnusów.

W tym roku wsparciem zostali objęci mieszkańcy 5 gmin powiatu płockiego. Takie działania są możliwe dzięki wielosektorowej współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.

- Powiat płocki od lat współpracuje z instytucjami pozarządowymi. – zauważa Wicestarosta Iwona Sierocka – w Starostwie tym obszarem społecznej aktywności zajmują się dwa referaty w ramach wydziałów: Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji. Dzięki temu możemy sprawnie i efektywnie wspierać naszych mieszkańców w działaniu na rzecz swoich małych społeczeństw. A trzeba przyznać, że zainteresowanie takimi formami aktywności jest w naszym powiecie coraz większe.

Wsparcie inicjatyw społecznych, organizacji i instytucji, aktywne działania na rzecz rozwoju aktywności lokalnej oraz wielosektorowej pomocy mieszkańcom to jedna z gałęzi działania wspomnianego Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Staramy się docierać do mieszkańców, wsłuchiwać się w ich potrzeby i na wszelkie sposoby starać się ich wesprzeć, oczywiście włączając ich bezpośrednio w realizowane działania. – wyjaśnia Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Starostwie Powiatowym w Płocku Dorota Zakrzewska – Razem mamy możliwość realizowania działań na rzecz mieszkańców, których samodzielnie Powiat Płocki jako instytucja wykonywać nie może. Efektem takiej współpracy jest chociażby organizacja tegorocznych kolonii przez Stowarzyszenie LGD Rozwoju Północnego Mazowsza oraz COLOR Spółdzielnię Socjalną.

Organizatorzy zwrócili się ponadto z prośbą do różnych instytucji o ufundowanie lub podarowanie z posiadanych zasobów drobnych upominków i gadżetów dla dzieci, które następnie są wykorzystywane podczas gier i zabaw, a także są przekazywane dzieciom w formie prezentów z pobytu. W tym roku takie upominki przekazali: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wójt Gminy Bielsk Józef Jerzy Rozkosz, Prezes Akademickiego Stowarzyszenia „Ambitni w Działaniu” Karol Krajewski, SPR Wisła Płock S.A., Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.