Fala wezbraniowa zbliża się w stronę Płocka [AKTUALIZACJA]

- Z informacji przekazywanych przez gminy oraz Zarząd Zlewni we Włocławku, nie ma na razie zagrożenia ze strony Wisły. Nasze wały są suche, wysoki stan wody nie utrzyma się długo, więc nie zdążą nasiąknąć. Powinno być dobrze – uspokaja Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Jan Jerzy Ryś.

Bez względu na wszystko, należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do rzeki. Od 28 maja obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego dla siedmiu nadwiślańskich gmin: Bodzanowa, Małej Wsi, Słupna, Słubic, Nowego Duninowa, miasta i gminy Gąbin oraz miasta i gminy Wyszogród.

Alarm, w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego i alarmowego na Wiśle w Powiecie Płockim oraz niekorzystnymi prognozami, ogłosił Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

Poziom wody, zgodnie z przewidywaniami, cały czas rośnie.

W środę, 29 maja, o godz. 6.00, w Kępie Polskiej było 551 cm (stan alarmowy dla tego miejsca to 500 cm), natomiast wodowskaz w Wyszogrodzie pokazał 614 cm (stan alarmowy to 550 cm).

- Poziom rośnie, ponieważ w naszą stronę zbliża się fala wezbraniowa – mówi Kierownik Jan Jerzy Ryś. – Spodziewamy się jej przyjścia dzisiaj, kulminacja ma być natomiast jutro, 30 maja. Prognozuje się, że poziom wody w Kępie Polskiej osiągnie wtedy 585 cm, natomiast w Wyszogrodzie 620 cm. Prawdopodobnie będzie jednak wyższy. W piątek, 31 maja, spodziewamy się już spadków poziomu wody w Wiśle.

Z uwagi na stan alarmu przeciwpowodziowego, wszystkie służby są w tej chwili postawione w stan najwyższej gotowości, wały są patrolowane przez całą dobę, a władze Powiatu Płockiego i gmin raz jeszcze proszą mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

AKTUALIZACJA

W  środę w południe wodowskaz w Kępie Polskiej wskazywał 569 cm (stan alarmowy to 500 cm), natomiast w Wyszogrodzie było 628 cm (stan alarmowy to 550 cm).

- Prognozy się nieco zmieniły i fali wezbraniowej w Powiecie Płockim spodziewamy się już dziś wieczorem i w nocy – informuje Kierownik Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Jan Jerzy Ryś.

Kierownik dodaje, że fala trochę się spłaszczyła, co jest dobrą informacją, ponieważ można liczyć na to, że przejdzie szybciej, no i przede wszystkim będzie niższa. – Byliśmy na wałach, woda wypełniła międzywale, na samych wałach jest w znikomym zakresie. Nie spodziewamy się zagrożenia – podkreśla Jan Jerzy Ryś.

W czwartek woda ma zacząć opadać.

Prognozy na najbliższe dni:

30 maja

Kępa Polska – 575 cm

Wyszogród – 615 cm

31 maja

Kępa Polska – 540 cm

Wyszogród – 570 cm

1 czerwca

Kępa Polska – 490 cm

Wyszogród – 525 cm

ad

 

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
w środy w godz. 7:30 - 17:00
w pozostałe dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.