Ogólnopolski Tydzień Kariery w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

,,Bądź architektem swojego szczęścia” to hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku wybrzmiało na wiele sposób. Przez cały miniony tydzień (15 – 21 października 2018 r.) uczniowie klas trzecich  i czwartych uczestniczyli w różnych wydarzeniach, spotkaniach oraz zadaniach poświęconych planowaniu swojej kariery i zarządzaniu życiem zawodowym.

Poniedziałek 15 października 2018r. rozpoczął się od konkursu wiedzy skierowanego do uczniów klas czwartych. Młodzież pracowała w pięcioosobowych grupach reprezentując kierunek, w którym się uczą. Konkurs  składał się z dwóch części. W pierwszej zadaniem młodzieży było rozszyfrowanie łamigłówki z doradztwa zawodowego, uszeregowanie zawodów pod względem możliwości ich wykonywania oraz stworzenie hasła dotyczącego planowania swojej kariery zawodowej. Druga część to test wiedzy z zakresu  prawa pracy i przepisów bhp.

16 października  2018r. (wtorek) odbyła  się w szkole konferencja dotycząca planowania ścieżki kariery. Celem spotkania było m.in.: zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży dotyczącej konsekwencji wynikających ze zmian na rynku pracy, jak również poznanie współczesnych trendów związanych z zapotrzebowaniem na nowe kompetencje i zawody. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciły nas: Pani Urszula Wojtalewicz – kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Płocku, Pani Anna Sulkowska – doradca zawodowy  Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Filia w Płocku, Pani Edyta Białczak, Pani Beata Cybula, Pani Martyna Pietrusińska –doradcy zawodowi  Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w  Płocku, Pani Sandra Soczewska pośrednik pracy Centrum Edukacji Pracy Młodzieży w Płocku, Pani Magdalena Żołnowska – Kozubska oraz Pani Agnieszka Dulęba – psycholożki Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Płocku.

Oficjalnego otwarcia konferencji  dokonał pan dyrektor Jacek Kłosiński, który nakreślił ideę i cel spotkania oraz podkreślił ważność kształcenia zawodowego.  Po przemówieniu Pana Dyrektora wraz z wicedyrektor Elżbietą Milewską oraz wicedyrektorem Ireneuszem Tawczyńskim wręczyli dyplomy i nagrody uczniom klas czwartych za wyniki uzyskane w konkursie szkolnym.

Następnie głos zabrała Pani Urszula Wojtalewicz, która przedstawiła młodzieży barometr zawodów. Młodzież podczas wykładu dowiedziała się jakie jest zapotrzebowanie na zawody w województwie mazowieckim, jak posługiwać się narzędziem „Barometr zawodów” oraz jakie zawody są deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe, otrzymała również wykazy takich zawodów. W dalszej części wykładu poruszono tematy dotyczące pierwszych kroków na rynku pracy, rozwoju zawodowego w oparciu o własne zasoby oraz kompetencje poszukiwane przez pracodawców.

Pani Sandra Soczewska pośrednik pracy wygłosiła wykład pt. ,,Szanse i zagrożenia na Europejskim rynku pracy”.  Pokazała młodzieży film Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ,,Zanim wyjedziesz – obejrzysz” – zwracając uwagę na handel ludźmi, którzy szukają pracy za granicą. Uczniowie zostali również zapoznani z zakresem usług świadczonych przez doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej oraz poznali sytuację na lokalnym rynku pracy.

Ostatnimi prelegentkami były Panie Magdaleną Żołnowska – Kozubska oraz Agnieszka Dulęba –  psycholożki z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Pocku. Panie uświadomiły młodzieży, jak ważna jest rzetelna ocena samego siebie, poznanie własnego potencjału oraz swojej osobowości i jakie jest ich znaczenie podczas realizowania marzeń, wyznaczania celów, a także podczas poszukiwania pracy. Zapoznały uczestników czym jest potencjał i w jaki sposób uczniowie mogą wykorzystać go podczas budowania kariery zawodowej.

18 października 2018r. w czwartkowe przedpołudnie młodzież klas trzecich i czwartych wraz z Panią wicedyrektor Elżbietą Milewską oraz pedagogiem szkolnym Wiolettą Róg uczestniczyli w konferencji organizowanej prze Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Płocku. Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów wygłoszonych przez dr. inż. Łukasza Gościniaka oraz Łukasza Pachelskiego. Zaproszeni goście mówili m.in. o własnych wyborach i doświadczeniu zawodowym, o wyznaczaniu sobie celów zawodowych oraz różnych aspektach życia zawodowego.

Podczas konferencji rozstrzygnięte zostały dwa konkursy, w których udział wzięli nasi uczniowie. Pierwszy: „Być sobą – moje pasje, mój zawód" to konkurs fotograficzny dający młodzieży możliwości przedstawienia swoich pasji w połączeniu z przyszłością zawodową. W tym konkursie II miejsce zajął Patryk Kwiatkowski uczeń klasy III tr. Drugi konkurs: „Moja szkolna przygoda" opierał się na krótkiej formie komiksowej opowiadającej ciekawe zdarzenia związane ze szkołą – III miejsce wywalczył Mateusz Matusiak uczeń klasy IV ti. W imieniu Starosty Płockiego Marusza Bieńka nagrody naszym uczniom wręczyła Pani Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.

W trakcie spotkania przeprowadzony został quiz dla zespołów uczniowskich z tematyki doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie. W quizie udział wzięły Natalia Wysocka oraz Lidia Pałczyńska – uczennice klasy IV tw.

19 października 2018 r. podczas ostatniego dnia obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery młodzież klas czwartych uczestniczyła w zajęciach warsztatowych ,,Moje atuty zawodowe” prowadzonych przez pedagoga szkolnego.