Zakończenie roku w Powiatowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Kilkaset osób, głównie słuchaczy, wzięło udział w uroczystym zakończeniu roku akademickiego w Płockim Powiatowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Podkreślmy – pierwszym roku akademickim w tej wyjątkowej uczelni.

Powołanie PPUTW było strzałem w dziesiątkę. Przedsięwzięciem, jakiego jeszcze nie było ani w Powiecie Płockim, ani w kraju. Wspólną inicjatywą osób, którym Ziemia Płocka i jej mieszkańcy są wyjątkowo bliscy.

Wszystko zaczęło się od Posła na Sejm RP Piotra Zgorzelskiego, który od lat nosił się z pomysłem utworzenia pewnej naukowej oferty dla seniorów z naszego regionu. - W trakcie mojej pracy samorządowej i parlamentarnej, spotykając się z mieszkańcami, zwłaszcza tymi w jesieni wieku, dostrzegłem pewną istotną potrzebę, potrzebę zwiększania swojej wiedzy, a także dzielenia się doświadczeniem życiowym z innymi – wspominał podczas inauguracji roku akademickiego Poseł. Dodawał, że trzeba było tylko znaleźć kogoś do pomocy, kogoś z wiedzą i charyzmą, kto poświęciłby swój czas i pasję, by tę ideę wcielić w życie.

Tymi charyzmatycznymi ludźmi okazali się Andrzej Barciński oraz Wiesław Żmuda – odpowiednio Prezes i Wiceprezes Samodzielnego Koła Terenowego nr 168 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Małej Wsi. Do inicjatywy włączyły się również wyjątkowo mocno dwie Radne Powiatu Płockiego: Jadwiga Milewska oraz Magdalena Woja, a także władze Powiatu ze Starostą Mariuszem Bieńkiem na czele, które zobowiązały się m.in. do objęcia patronatu honorowego nad działalnością edukacyjną Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy współpracy w zakresie pozyskiwania grantów na działalność statutową Uniwersytetu.

Uroczyste otwarcie PPUTW odbyło się jesienią 2017 roku. Uniwersytet otworzył swoje filie w większości gmin Powiatu Płockiego, oferując kształcenie w najróżniejszych dziedzinach, które interesują słuchaczy.

Po kilku miesiącach przyszedł czas na pierwsze podsumowania, a najlepszą okazją ku temu było zakończenie roku akademickiego. Uroczystość odbyła się w Hotelu Skansen Conference & Spa w Sierpcu, wzięło w niej udział kilkaset osób. Oczywiście przeważali wyjątkowi studenci, którym uśmiechy nie znikały z ust. Wśród obecnych byli również: Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Radni Powiatu Płockiego: Jadwiga Milewska, Magdalena Woja, Ewa Kowalak, Elżbieta Jachimiak, Paweł Jakubowski, Krzysztof Wielec, Bogdan Banaszczak, Józef Walewski, Zbigniew Kisielewski. Oczywiście nie mogło zabraknąć Prezesa Andrzeja Barcińskiego i Wiceprezesa Wiesława Żmudy.

Były podziękowania, gratulacje, życzenia oraz dyplomy świadczące o ukończeniu pierwszego roku w PPUTW. Wręczali je słuchaczom Marszałek oraz Starosta. Oficjalnym obchodom towarzyszyły także piknik oraz zwiedzanie Skansenu w Sierpcu.

FOTOrelacja tutaj