50-lecie Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

15 kwietnia Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru świętowało w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

W programie mogliśmy zobaczyć występ laureatów Srebrnych Masek, nagród przyznawanych przez PTPT od 35 lat, w reżyserii Marka Mokrowieckiego, oraz koncert Tadeusza Woźniaka, muzyka związanego przed laty z płocką sceną, a na scenie jako pierwszy wystąpił Daniel Olbrychski – laureat specjalnej, Złotej Maski z 2015 r. Na scenie zobaczyć mogliśmy również aktorów nagrodzonych Złotymi Maskami: Karola Suszkę, Zdzisławę Białecką-Piórkowską, Katarzynę Anzorge, Magdalenę Tomaszewską.

PTPT kończy 50 lat. Gros jego działań przypada na pierwsze ćwierćwiecze. Dzięki stowarzyszeniu w 1975 roku powstał Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Trzecią scenę, która mieściła się w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przy placu Narutowicza, a później przenosiła się do Biura Wystaw Artystycznych od strony Skweru Karadżicia i Okręgowej Izby Lekarskiej na ulicy Kościuszki 8, odwiedziło setki artystów, których autografy gromadziła w Kronikach, niezmordowana sekretarz Wanda Chrostowska. Towarzystwo organizowało ponadto bardzo liczne wyjazdy do teatrów warszawskich i łódzkich, Olsztyna, Poznania, Krakowa, Gdańska, Torunia a nawet Zakopanego.

Medale Pro Masovia przyznane Jerzemu Stachurskiemu i Zofii Samosiuk-Zarembie wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wspólnie z dyrektorem płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomaszem Kominkiem. Samorząd Powiatu Płockiego podczas uroczystości reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski.