Starosta: „Bierzemy się za robotę i budujemy tę drogę, Panie Marszałku!”

Powiat Płocki otrzymał 4,2 mln zł dofinansowania od Samorządu Województwa Mazowieckiego na przebudowę bardzo ważnej drogi w naszym regionie. W piątek 2 lutego władze Powiatu podpisały w tej sprawie umowę z Marszałkiem Mazowsza.

Chodzi o ponad 9,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 2951W Bulkowo – Kobylniki wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jest to droga o istotnym znaczeniu dla sytuacji społeczno-gospodarczej regionu i jego mieszkańców, dlatego Zarząd Powiatu Płockiego zdecydował się ją zgłosić do konkursu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Przypomnijmy, że konkurs to efekt największego od lat wsparcia budowy dróg powiatowych na Mazowszu. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął program „Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” we wrześniu ub.r. Szczegóły, podczas zorganizowanej kilka dni później konferencji prasowej w Płocku, przedstawił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

- Przeznaczyliśmy na ten cel 100 mln zł, inwestycje będą realizowane w ramach dwóch naborów po 50 mln zł: na lata 2017 – 2018 przeznaczymy 50 mln zł, tyle samo na lata 2018 - 2019 – wyjaśniał wtedy Marszałek.

Samorządy powiatowe mogły otrzymać dofinansowanie na budowę i przebudowę dróg powiatowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą o istotnym znaczeniu dla sytuacji społeczno-gospodarczej subregionu, a także na budowę i przebudowę obiektów inżynieryjnych zlokalizowanych w ciągach tych dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Maksymalny poziom dofinansowania wynosił 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 4,2 mln zł.

Nabór wniosków trwał od 1 października do 15 listopada 2017 roku. Zgłoszono w sumie 36 projektów, wszystkie otrzymają wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Na tej liście znalazła się także nasza inwestycja.

W piątek 2 lutego umowy na przebudowę i modernizację dróg podpisało z Marszałkiem pięć powiatów: płocki, żyrardowski, sochaczewski, sierpecki i gostyniński. Konferencja prasowa poświęcona temu tematowi odbyła się w płockiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego. Powiat Płocki reprezentowali: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Skarbnik Powiatu Maria Jakubowska, Sekretarz Michał Twardy oraz Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku Marcin Błaszczyk. Wśród licznie przybyłych gości byli: Marszałek Adam Struzik, Radny Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, Dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Marcin Wajda, a wszystkich witał Dyrektor płockiej delegatury UM Tomasz Kominek.

- Po kilku latach przerwy wróciliśmy z programem skierowanym do powiatów. Mamy świadomość, że stan dróg w naszym województwie wciąż wymaga poprawy. Niestety, samorządy lokalne bardzo często nie dysponują wystarczającymi środkami, które mogłyby na ten cel przeznaczyć. Stąd decyzja o wsparciu dla nich w ramach środków z naszego budżetu – mówił Marszałek Adam Struzik.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek potwierdzał: - Chciałbym bardzo podziękować Panu Marszałkowi i Sejmikowi Województwa Mazowieckiego za ten program i pieniądze przeznaczone na drogi powiatowe. Możliwości powiatów są bardzo ograniczone, z własnych środków nie moglibyśmy sobie pozwolić na tak kompleksowe modernizacje ważnych dróg. Dlatego taki program jest niezwykle pomocny i potrzebny. Myślę, że teraz Ministerstwo Rozwoju i inne resorty powinny pójść wzorem Samorządu Województwa Mazowieckiego, bo przy obecnych dochodach powiatów nie będzie możliwości realizowania tak dużych i potrzebnych inwestycji.

Starosta omówił następnie inwestycję, na którą dostaliśmy dofinansowanie.

Droga powiatowa nr 2951W Bulkowo – Kobylniki o długości łącznej 11,494 km i klasie Z przebiega przez tereny gmin Bulkowo, Mała Wieś oraz Wyszogród. Dofinansowany i zmodernizowany zostanie odcinek o długości 9,596 km zlokalizowany na terenie gmin Bulkowo i Mała Wieś. Pozostały odcinek drogi jest w dobrym stanie technicznym – został przebudowany w latach 2008 i 2017 (w ub.r. 0,455 km z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej).

W ramach zadania przewiduje się w szczególności:

1)        karczowanie karp drzew i krzaków,

2)        wymianę przepustów zlokalizowanych pod koroną drogi,

3)        wymianę żelbetowego przepustu ramowego,

4)        wykonanie chodnika w miejscowości Dzierżanowo,

5)        korekcyjne frezowanie nawierzchni bitumicznej  (lokalnie),

6)        roboty ziemne,

7)        wykonanie poszerzeń jezdni (warstwa odsączająca z piasku, warstwa podbudowy z kruszywa łamanego, warstwa podbudowy z betonu asfaltowego),

8)        wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej jezdni (warstwy wiążącej i warstwy ścieralnej),

9)        ścięcie i uzupełnienie poboczy kruszywem łamanym,

10)      wprowadzenie stałej organizacji ruchu i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Koszt przebudowy wynosi w sumie 7 mln zł, inwestycja musi zostać wykonana do końca czerwca 2019 roku.

- Bierzemy się za robotę i budujemy tę drogę, Panie Marszałku! – powiedział z uśmiechem Starosta Mariusz Bieniek tuż po podpisaniu umowy.

Marszałek Adam Struzik poprosił jeszcze wszystkich mieszkańców naszego regionu o wypełnienie ankiety w ramach konsultacji polityki spójności po 2020 r. O szczegółach pisaliśmy tutaj: http://powiat-plock.pl/wiadomosci/1943-ruszaja-konsultacje-polityki-spojnosci-po-2020