Bezpłatna aplikacja śledzenia pociągów Kolei Mazowieckich "tropKM"

Od 1 sierpnia 2017 r. podróżni mogą korzystać z systemu śledzenia pociągów i informacji pasażerskiej. To efekt realizacji europejskiego projektu RUMOBIL – „Mobilność na obszarach wiejskich w europejskich regionach dotkniętych zmianami demograficznymi”, którego jednym z partnerów jest województwa mazowieckie.

Podróżny za pośrednictwem usługi „Sklep Play” (dla systemu Android) może pobrać na swój smartfon lub tablet aplikację tropKM. Jest ona dostępna również na urządzenia z system iOS.

Po zainstalowaniu aplikacji, pasażer otrzymuje dostęp do systemu śledzenia pociągów poruszających się po linii kolejowej nr 27 (Nasielsk – Sierpc) oraz nr 33 (Sierpc – Płock – Kutno).

System RUMOBIL:

• oparty jest na urządzeniach GPS zamontowanych w pojazdach,

• daje pasażerom dostęp do aplikacji na urządzenia mobile oraz do strony www z urządzeń stacjonarnych,

• zapewnia wyszukanie pociągu, jego lokalizację w czasie rzeczywistym,

• gwarantuje dostęp do interaktywnej mapy, pokazującej aktualną pozycję pociągu, jego numer, relację oraz prędkość, z jaką się porusza (aktualizacja automatyczna co 15 sekund),

• informuje o czasie opóźnienia pociągu (jeżeli występuje), zawiera opis taboru i utrudnień na linii,

• daje możliwość sprawdzenia aktualnego rozkładu jazdy pociągów.

Infokioski

W budynku Starostwa Powiatowego w Sierpcu oraz na dworcu kolejowym w Płocku postawiono kioski informacyjne, które umożliwią pasażerom dostęp do informacji przydatnych przy podróży pociągami Kolei Mazowieckich. Urządzenia wyposażone są w duży ekran dotykowy oraz tradycyjną klawiaturę, umożliwiającą nawigowanie i poruszanie się po wyświetlonej stronie.

Infokioski mają te same funkcje i podobną zasadę działania jak aplikacja na urządzenia mobilne. Dodatkowo jednak, po kliknięciu na jeden z trzech umieszczonych na samej górze logotypów (Mazowsza, Kolei Mazowieckich i Programu Interreg), użytkownik ma możliwość przeglądania ich oficjalnej strony internetowej.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Kioski przystosowane są do korzystania przez osoby niepełnosprawne (np. poruszające się na wózkach inwalidzkich). Czarny guzik (z zaznaczonymi strzałkami „góra – dół”) umiejscowiony po lewej stronie kiosku umożliwia podnoszenie lub opuszczanie urządzenia w celu zapewnienia użytkownikowi ergonomicznej pozycji.