Decyzja UOKiK – zmowa cenowa

Producent kotłów gazowych i podgrzewaczy wody Termet zawarł niedozwolone porozumienie ze swoimi dystrybutorami. Nie mogli oni sprzedawać towarów po cenach niższych niż z góry ustalone. Prezes UOKiK wydał w tej sprawie decyzję

[Warszawa,  3 marca 2017 r.] Termet to spółka zajmująca się produkcją kotłów gazowych i podgrzewaczy wody. Jej najwięksi dystrybutorzy to Autometal, SBS, MAR-ROM1, EUROTERM oraz TGS Technika Grzewcza i Sanitarna.

Postępowanie prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazało, że producent i dystrybutorzy zawarli niedozwolone porozumienie. Termet, w umowach, ustalał minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów. Dystrybutorzy instruowali odbiorców o zalecanym przez producenta poziomie cen detalicznych. Zgłaszali także sprzedawców, nieprzestrzegających wytycznych Termetu.

- Bezpośredni skutek tego porozumienia mogli odczuć przede wszystkim klienci spółki Termet, a także konsumenci którzy kupili kotły i podgrzewacze. Zawierane umowy pozwalały na kształtowanie cen na wyższym poziomie niż w przypadku swobodnej konkurencji na rynku – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd stwierdził, że stosowana praktyka ograniczała konkurencję. Na skutek zawartego porozumienia Termet mógł blokować dystrybutorom możliwość bezpośredniego kształtowania cen odsprzedawanych produktów.

W trakcie trwania postępowania przedsiębiorcy przerwali niedozwolone porozumienie. Dlatego dystrybutorzy uniknęli sankcji pieniężnej. Na inicjatora praktyki, spółkę Termet, prezes UOKiK nałożył karę finansową w wysokości blisko 213 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, gdyż ukarany podmiot złożył od niej odwołanie do  Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK informuje

Ustalanie cen,  w tym narzucanie cen odsprzedaży przez producentów, jest rodzajem niedozwolonego porozumienia. To przykład najpoważniejszego naruszenia prawa antymonopolowego. Kara finansowa dla przedsiębiorców uczestniczących w takich zmowach może wynieść nawet do 10 proc. ich rocznego obrotu. Przedsiębiorco! Jeśli zawarłeś niedozwolone porozumienie, skorzystaj z programu łagodzenia kar leniency. Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy Urzędowi dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nawet całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej. Szczegółowe informacje na temat programu leniency można znaleźć również na stronie internetowej UOKiK, m.in. w formie pytań i odpowiedzi dla przedsiębiorców. Odpowiedzi na wszystkie pytania – nawet anonimowe – dotyczące programu łagodzenia kar udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555.