MEBLE OGRODOWE – KONTROLA INSPEKCJI HANDLOWEJ

•          Kupujesz meble ogrodowe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

•          Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła bezpieczeństwo tych produktów.

•          Zastrzeżenia dotyczyły 30 proc. skontrolowanych mebli.

[Warszawa, 14 czerwca 2017 r.] Odpowiednio dobrane meble ogrodowe potrafią ozdobić każdy taras, altankę i ogród, a dzięki funkcjonalności niektórych z nich, możesz je zabrać ze sobą na kemping. Kontrola Inspekcji Handlowej odbyła się w II kwartale 2016 r. i objęła 75 przedsiębiorców z ośmiu województw.

Inspektorzy sprawdzili 338 mebli ogrodowych. Zastrzeżenia wzbudziło 30 proc. Wady produkcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu konsumentów, dotyczyły 4 proc. (14 partii). Głównym problemem były ostre, wystające elementy i zadziory. Przykładowo:  kontrolerzy zakwestionowali jedną partię krzeseł ogrodowych ze względu na brak zaślepek w otworach metalowych elementów, a inną ze względu na szczeliny w elementach drewnianych siedzisk.

26 proc. (88 partii) mebli ogrodowych było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców dotyczyły najczęściej braków w instrukcjach użytkowania, oznaczeniach produktów oraz niekompletnych danych. Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do dziewięciu partii mebli z powodu braku polskiej instrukcji użytkowania.  Wyniki przeprowadzonej kontroli, w kwestii oznakowania, są bardzo zbliżone do tych z poprzednich lat.

W wyniku działań Inspekcji Handlowej większość przedsiębiorców wyeliminowała nieprawidłowości podczas kontroli lub bezpośrednio po niej.

Kupujesz meble ogrodowe – pamiętaj:

1. Przeczytaj instrukcję użytkowania, która powinna być napisana w języku polskim. Znajdziesz w niej wskazówki, dotyczące montażu mebli ogrodowych, zasady konserwowania oraz dowiesz się, czy możesz ich używać np. na kempingu.

2. Sprawdź, czy elementy mebli, z którymi masz bezpośredni kontakt podczas użytkowania, są odpowiednio wykończone, czyli nie mają ostrych krawędzi lub zadziorów, które mogłyby spowodować skaleczenie.

3. Zwróć uwagę na to, czy wystające elementy i ostre zakończenia, posiadają odpowiednie zaślepki i osłony.

4. W razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.